A társadalombiztosítási azonosító jel használatáról
2003.08.08. 19:37
A társadalombiztosítási azonosító jel használatáról
A társadalombiztosítási azonosító jel (TAJ szám) használatáról az 1996. évi XX. törvény rendelkezik.
A polgárok azonosítása
Az adatkezelőnek a polgárt elsősorban természetes személyazonosító adataival (pl. családi és utónév, anyja neve, születési hely, idő) kell azonosítania. Ennek kiegészítésére, vagy helyettesítésére azonosító kódot is használhat. Az adatkezelő a polgárral, illetve más adatkezelővel való kapcsolattartása során csak azt az azonosító kódot használhatja, amelyre a feladatát meghatározó törvény őt felhatalmazza. Ha ilyen felhatalmazással nem rendelkezik, akkor az azonosító kódot csak a polgár előzetes, írásbeli hozzájárulása alapján kezelheti. A polgárt a hozzájárulás megadása, megtagadása, visszavonása miatt hátrány nem érheti, a hozzájárulás megadásáért bármilyen előny kilátásba helyezése tilos.
Ki ismerheti meg a TAJ számot?
Az egészségügyi, szociális és a társadalombiztosítási igazgatással kapcsolatos nyilvántartások azonosító kódja a TAJ szám. A TAJ számról az Országos Egészségbiztosítási Pénztár állít ki hatósági igazolványt. A TAJ szám kezelésre jogosult a társadalombiztosítási szerv, a társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztató, illetve adatszolgáltatásra kötelezett szerv (foglalkoztató, polgár vagy intézmény) a társadalombiztosítási jogviszonyokat szabályozó törvényekben meghatározott nyilvántartásokkal, járulékok levonásával, bevallásával, befizetésével, behajtásával, a társadalombiztosítási szervek által folyósított pénzbeli ellátásokra való jogosultsággal, azok kifizetésével, illetve ellenőrzésével kapcsolatban; a társadalombiztosítási szerv az egészségügyi szolgáltatás teljesítésének és igénybevételének ellenőrzése céljából; az egészségügyi ellátóhálózat szerve az alap- és szakellátással, a gondozóhálózati ellátással, a vérellátással és a mentéssel kapcsolatban, továbbá a közegészségügyi-járványügyi érdekből végzett feladatával összefüggésben, valamint a szociális intézmény a szakellátással kapcsolatos feladatának ellátása céljából; az ÁNTSZ megyei, városi intézete közegészségügyi-járványügyi, továbbá jogszabályban meghatározott szociális feladata ellátása érdekében.
A TAJ számot kezelheti a szociális igazgatás szerve, a szociális intézmény vezetője, a szociális ellátás megállapításával és folyósításával összefüggésben; a munkaügyi igazgatás szerve a munkanélküli ellátással, a foglalkoztatást elősegítő támogatással és munkaerő-piaci szolgáltatással kapcsolatos, valamint a foglalkoztatottakkal összefüggő, jogszabályban meghatározott egyéb tevékenysége, valamint ellenőrzési eljárása során, továbbá a munkaügyi adatszolgáltatásra kötelezett foglalkoztató e tevékenysége körében; a Területi Államháztartási Hivatal, a családtámogatási kifizetőhely a családtámogatási ellátások, illetőleg a fogyatékossági támogatás megállapítása feladatkörében a külön törvényben meghatározott nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése során.
Ki továbbíthatja a TAJ számot?
A TAJ szám továbbítására jogosultak a társadalombiztosítási szervek egymás között, valamint a társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező munkáltató, illetve az adatszolgáltatásra kötelezett szerv a társadalombiztosítási szerv részére a törvényekben meghatározott nyilvántartások, a járulékok bevallásával és egyéb követelések befizetésével, behajtásával, a társadalombiztosítási szervek által folyósított pénzbeli ellátásra való jogosultsággal, annak kifizetésével, illetve ellenőrzésével kapcsolatos feladata teljesítése céljából; az egészségügyi ellátóhálózat szerve, a társadalombiztosítási szervnek, az egészségügyi szolgáltatás teljesítésének és igénybevételének ellenőrzése céljából; az egészségügyi ellátóhálózat szervei egymás között, az alap- és szakellátással, a gondozóhálózati ellátással, a vérellátással, valamint a mentésüggyel kapcsolatban, továbbá közegészségügyi-járványügyi feladataikkal összefüggésben; az ÁNTSZ intézetei egymás között, közegészségügyi-járványügyi feladataikkal összefüggésben.
A TAJ számot továbbíthatja az egészségügyi ellátóhálózat szerve az ÁNTSZ intézete részére a közegészségügyi-járványügyi feladatokkal összefüggésben; valamint az egészségügyi ellátóhálózat szerve a szociális igazgatás szerve, illetve szociális intézmény vezetője részére a szociális ellátás megállapításával összefüggésben, továbbá a munkaügyi igazgatás szerve, a munkanélküli ellátással, a foglalkoztatást elősegítő támogatással és munkaerő-piaci szolgáltatással kapcsolatos tevékenysége, valamint ellenőrzési eljárása során, továbbá a munkaügyi adatszolgáltatásra kötelezett munkáltató, e tevékenységével összefüggésben.
A fenti szervek kérésére a polgár TAJ számát köteles megismerhetővé tenni. A hitelintézetek azonban nem kérhetik és nem tarthatják nyilván a polgárok TAJ számát.
|