Az autónkon keresztül is figyelhetnek
szm 2004.01.17. 23:44
Köztudott, hogy bizonyos technológiák lehetővé teszik annak nyomon követését, hogy hova megyünk autónkkal. Ennek legkülönlegesebb példája az OnStar személyi biztonsági rendszer, amely többek között egy beépített mobiltelefon és Globális Helymeghatározó Rendszer (GPS) segítségével követi az autó útját, pontosan meg tudja határozni, hogy hol van az autó. Az OnStar csak egy a növekvő számú automatizált szemek és fülek közül, amelyek a vagyonunk és a vezetés biztonságát, valamint a kényelmet hivatottak szolgálni, de alkalmasak megfigyelésre is.
A New York Times-ban leírtak szerint az ilyen megfigyelésre alkalmas, autóval kapcsolatos technológiák száma csak tovább fog nőni: elektronikus útdíjfizetés, helymeghatározás, a repülőgépeken használatoshoz hasonló fekete doboz az, aminek elterjedésére számítani lehet.
A magyar adatvédelmi biztos egy esetben állást foglalt egy területi képviselőként dolgozó hölgy kérésére a munkáltató által történő ilyen, autón keresztül történő megfigyelésével kapcsolatban. A munkáltató helymeghatározó rendszerrel figyelte, mire használja a munkavállaló a használatába adott cégautót.
Az adatvédelmi biztos arról tájékoztatta a beadványozót, hogy valaki mikor merre megy, hol áll meg, autójával mennyi benzint fogyaszt, az az ő személyes adata. A cégautó használatának munkáltató által történő ellenőrzése jogszerűségének megítélésekor különbséget kell tennünk aszerint, hogy a munkáltató személyes használatra, vagy kizárólag a munkavégzés céljára adta-e a munkavállalónak az autót. Amennyiben a munkáltató a személyes használatot nem engedélyezi, az autó használatát ellenőrizheti, de erről, illetőleg az ellenőrzés módjáról tájékoztatnia kell a munkavállalót. Az autó minden ezt követő olyan használata, amely nem a munkavégzést szolgálja, úgy kerül a munkáltató tudomására, hogy a munkavállaló erről tud, és az adatkezeléshez tulajdonképpen hozzá is járult.
Más a helyzet akkor, ha az autót személyes használatra adta a munkáltató, az tehát nemcsak a munkavégzés céljára használható. Az adatkezeléshez adott megfelelő hozzájárulás hiányában ebben az esetben is csak törvény rendelkezése alapján ellenőrizhető az autó használata. A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény felhatalmazást ad a munkáltató számára bizonyos adatkezelésekre, így például arra is, hogy a munkavégzésre fordított időt nyilvántartsa [104/A. § (1) bekezdés]. Ebben a tekintetben tehát a munkáltató által a műholdas követőrendszer segítségével felvett adatok egy részének kezelésére jogalapot biztosít. E törvényi felhatalmazás azonban bizonyosan nem jogosítja fel a munkáltatót arra, hogy például a pontos útvonalat kövesse.
A cégautóval ellátott munkavállalókat általában úgy tájékoztatják, hogy a műholdas megfigyelőrendszer célja az autólopás kivédése. Ezen cél eléréséhez pedig nem elengedhetetlen a munkavállaló autóval megtett útjainak folyamatos ellenőrzése, rögzítése, ezért az ilyen adatkezelés ellentétes az adatvédelmi törvény célhozkötöttségi szabályaival. Ez a cél úgy is elérhető lenne, ha a járműhasználatot nem figyelnék, a követő-rendszer csak az autó ellopása esetén lépne működésbe. (117/A/2002)
A kérdésről bővebben: This Car Can Talk. What It Says May Cause Concern New York Times, December 29, 2003
|