A DNS-analízisre való felhatalmazást nem szabad kiterjeszteni
ts 2004.01.08. 00:43
A nemrég hivatalba lépett új német szövetségi adatvédelmi biztos, Peter Schaar állást foglalt azoknak a mind gyakrabban fellépő követeléseknek az ügyében, melyek a DNS-analízist és az abból nyerhető információk felhasználási körét lényegesen ki akarják terjeszteni; a javaslatok szerint ugyanazon kritériumok esetében lehetne a „genetikai ujjlenyomatot” felhasználni, mint a hagyományos ujjnyomatot.
A biztos álláspontja szerint a DNS-elemzés egy nagyon mélyreható beavatkozás az információs önrendelkezéshez való jogba. A „genetikai ujjlenyomatot” nem szabad egy kalap alá venni a hagyományos ujjnyomattal. A jelenlegi jogi rendelkezések szerint csak a genetikai állomány kódot nem hordozó jellegzetességeit szabad vizsgálni. A tudomány jelenlegi állása szerint ezekből is meg lehet állapítani olyan kiegészítő információkat, mint például a hozzávetőleges életkor, meghatározott etnikai csoporthoz tartozás, vagy bizonyos betegségekre való hajlam. Ezen sokkal mélyebbre ható ismeretek miatt a technika mai állását tekintetbe véve jelentősen nagyobb a felhasználásban a potenciális veszély, mint a hagyományos ujjlenyomat esetén. Mindezek miatt az alkotmányosság arányossági követelményét sértené az a rendelkezés, ha minden bűncselekmény gyanúja esetén DNS-vizsgálatot lehetne végezni.
A jogalkotó éppen személyiség- és adatvédelmi okokból állított fel nagyon szigorú kereteket a sejtek kivételére és vizsgálatára valamint a „genetikai ujjlenyomat” kezelésére. Ez a vizsgálati eszköz csak az olyan különösen jelentős bűncselekmények esetében megengedhető, mint a gyilkosság, vagy a nemi erőszak; esetleg a jövőben minden nemi erkölcs elleni bűncselekmény kivizsgálásához lehetőség lesz ennek használatára. Mindezen túl bírói engedéllyel egyedi esetben veszély prognosztizálásához is alkalmazni lehet a vizsgálatot.
A biztos a fentiek miatt visszafogottságra int e tárgyban a törvényi felhatalmazás kiterjesztésének követelésétől.
Trócsányi Sára
Forrás: www.bfd.bund.de
|