Több információt a társadalomnak
ts 2003.12.15. 09:45
December 10. és 12. között Genf adott otthont az ENSZ információs társadalomról rendezett csúcskonferenciájának; a konferencia a tervek szerint 2005-ben Tuniszban folytatódik. Kofi Annan, az ENSZ főtitkára megnyitó beszédében történelmi változásról beszélt: az egész világ változik körülöttünk, nekünk kötelességünk, hogy ezt a változást pozitívan befolyásoljuk. „A kezeléstől az orvosi távdiagnózisig, a tanulástól a környezetvédelemig a legkülönbözőbb témák tekintetében a kezünkben van a lehetőség, laptopjaink és az égi kapcsolat útján a képesség is, hogy földünk millióinak életszínvonalát megemeljük.”
Ez az első alkalom, hogy az ENSZ ennek a problémának ilyen átfogó konferenciát szentelt: „az úgynevezett digitális szakadék több összefüggő árokból áll. Például a technológiai árok, ami a hatalmas infrastrukturális különbségeket jelenti. Vannak azonban ezen felül tartalmi értelemben tekintendő szakadékok is: az on-line információk jelentős része nem elégíti ki az emberek szükségleteit; kb. 70 %-a a weboldalaknak angolul van abban a világban, amelyet egyre inkább a lokális hangok és szemlélet alakít” - mondta a főtitkár. Ezen kívül még mindig több férfi, mint nő használja a digitális technológiát és az elektronikus eljárások elől még mindig túl sok ország zárkózik el.
A konferencián 176 ország küldöttei vettek részt és egyeztek meg ezen a z első találkozón egy akciótervben. Ez a 14 oldalas dokumentum pontosan előírja az ENSZ tagállamainak, hogyan tudják az információs társadalom felépítését elősegíteni. Legkésőbb 2005-ig az államoknak nemzeti stratégiát kell kidolgozniuk a kérdés megoldására. Ezeknek elsősorban az ENSZ emberi jogi egyezményein kell alapulniuk és a gondolat- és véleménynyilvánítás szabadságát biztosítaniuk kell. Ettől a tervtől azt is remélik kidolgozói, hogy támogatja a szegénység és az éhezés elleni küzdelmet.
Az információs társadalom a világ különböző tájain máshogy alakult ki, szögezi le a dokumentum. Az összes internet-használó közel 90 %-a a fejlett ipari országokban él. Az Egyesült Államok, Szingapúr és a skandináv államok vezetnek a telefon, mobiltelefon és számítógép használatban. Ezzel a tervvel plattformot kívánnak nyújtani az elmaradottabb országoknak való segítségnyújtáshoz. Egy még nagyravágyóbb terv szerint az ENSZ előirányozta, hogy 2015-ig a harmadik világ minden iskolájában és közintézményében is elérhető legyen az internet.
Szenegál elnöke, Abdoulaye Wade megelégedéssel fogadta, hogy elérhető közelségbe került a harmadik világ számára kiépítendő infrastruktúra finanszírozása is. Egy ENSZ-munkacsoport 2004 végéig megvizsgálja egy szolidaritási alap létrehozásának lehetőségét. Szenegállal együtt elsősorban India és Brazília szorgalmazta az alap létrehozását, melyet anyagiakkal az EU bizottsága is támogathatna. Egy EU-diplomata kifejezte az unió ezirányú elkötelezettségét. Az összeg nagyságáról azonban még nem esett szó.
A két év múlva Tuniszban folytatandó konferenciáig még ki kell találni azt is, hogy egy szolidaritási alap hogyan tudná finanszírozni az ipari államok és a fejlődő országok közötti digitális szakadék áthidalását.
Trócsányi Sára
|